Kdo chce bydlet ve vlastním, musí na to mít. Když nemá, musí si půjčit. Jenže na to, aby si půjčil, musí mít hodně našetřeno. Jinak má smůlu, hypotéku mu nikdo nepřiklepne, protože to zakázala Česká národní banka. Naspořte si 20 procent hodnoty nemovitosti a pak se teprve můžeme bavit, uslyší tak dnes žadatel o úvěr na bydlení.

V realitě, v níž ceny (zejména starších) bytů v dobrých lokalitách výrazně převyšují ceny odhadní, je břímě ještě těžší. Podle ČNB je to tak správně, protože jen takové úvěry jsou v případě poklesu cen nemovitostí bezpečné. Centrální bance, jejíž velkou a oprávněnou starostí je odolnost finančního sektoru v dobách krizí, navíc současné pojistky nestačí. Chtěla by mít možnost zakázat takové hypotéky, které by dlužníky příliš (dle mínění ČNB) zatěžovaly. Nyní to regulátor bankám "jen" doporučuje, ale až se politická situace uklidní, znovu přijde s návrhem zákona, který mu dá další páky.

V článku se dále dozvíte

  • České banky jsou stabilní, ale ČNB to nestačí.
  • Chtěla by mít moc ještě víc sešněrovat hypotéky, aby se lidé nemohli zadlužit tak, že by to v krizi neunesli.
  • Kdo ale bude obětí snah o superbezpečný bankovní systém?

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.