Firmy čeká další omezení jejich dosud legální kreativity při daňové optimalizaci. Kvůli směrnici Evropské unie musí i česká vláda pro příští rok zpřísnit podmínky pro odpočet úroků z úvěrů od daňového základu. Což firmy bude bolet, protože splátky úroků jsou jednou z možností, jak poslat peníze do daňových rájů. Stačí si třeba od mateřské společnosti půjčit peníze za deset až patnáct procent a úroky platit v zemi, která nezná daň z úroků. Omezení pro tuto činnost sice existují, výhledově ale budou přísnější. Podle odhadů poradenských společností, které mají daňovou optimalizaci v popisu práce, firmy mohou přijít celkem až o miliardu. Respektive o tu miliardu mohou zaplatit na daních víc, což by pro některé mohlo být likvidační.

To je možná pravda, ovšem mělo by jít o dobrou zprávu, a ne o tragédii, jak se to konzultanti snaží podávat. Ona miliarda by totiž měla zůstat státu, který by z ní mohl vylepšit třeba základní školu v Horní Dolní, přidat lékařům nebo zlepšit bezpečnost.

Zatím jste si přečetli 50 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru