Přetahování mezi francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem a železničáři pokračuje už několikátý týden. Pracovníci na dráze stávkují vždy dva dny v řadě, následují tři dny běžného provozu a opět dva dny stávky. K nelibosti cestujících by to mělo pokračovat až do konce června.

Odborářům odmítají plánované změny, které Macron připravil pro státní železniční podnik SNCF, jejž tíží dluh 46,6 miliardy eur, tedy 11,9 bilionu korun. Prezident, který brzy dovrší první rok v úřadě, plánuje seškrtat výhody novým pracovníkům železnic. Pro ty stávající se nic nemění, i po reformě jim zůstane řada výhod − například pravidelný růst mezd, štědré důchody i brzký odchod do penze. Odboráři se ale obávají, že je to první krok k privatizaci společnosti, což by přineslo ohrožení pracovních jistot pro všechny.

Zatím jste si přečetli 50 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.