Od 1. května skončila na Donbase "protiteroristická operace" ukrajinských vládních sil. Pokud si ovšem někdo myslel, že Ukrajina přiznala porážku a zastavila boje, mýlil se. Změna spočívá v tom, že vládní jednotky už nebude řídit tajná služba SBU, ale armáda. Nový systém může zjednodušit případné pozvání mezinárodních pozorovatelů, v takové řešení už ale nevěří ani největší optimisté.

Termín protiteroristická operace vznikl v létě 2014, kdy na Donbase vypukly boje mezi Ruskem podporovanými separatisty a vládními jednotkami. Separatisty tak stát označil za teroristy. V tom se Kyjev zjevně inspiroval v Rusku. Druhá čečenská válka mezi ruskou armádou a čečenskými separatisty v letech 1999 až 2004 byla rovněž označována jako protiteroristická operace. V případě Donbasu také někteří politici argumentovali, že nelze vyhlásit válečný stav, protože v tom případě by nešlo získat peníze od Mezinárodního měnového fondu. Přitom na jeho půjčce byla Ukrajina životně závislá.

Zatím jste si přečetli 70 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.