Podle počtu nynějších návrhů na zavedení obecného referenda je zřejmé, že hned několik stran ho chce schválit. Ve sněmovně jsou návrhy SPD, sociálních demokratů i komunistů, navíc pro zavedení plebiscitu jsou i další strany. Jak ale ukázalo dění v posledních dnech ve sněmovně i Senátu, velké potíže nastávají ve chvíli, kdy se politici mají dohodnout na konkrétních podmínkách. Nejčastější otázky jsou následující: Kolika podpisů by bylo třeba, aby stát vyhlásil referendum? Kolik procent lidí by muselo přijít, aby byly výsledky právoplatné? Jaké otázky by bylo možné v referendu pokládat?

Poslanecký spěch za referendem v novém volebním období "odstartoval" předseda SPD Tomio Okamura, který předložil návrh jako první. On i jeho poslanci přitom od začátku vystupovali hodně sebevědomě, protože se mohli opírat o spolupráci s hnutím ANO, které má ve sněmovně zdaleka největší množství poslanců. "Jediný důvod, proč systémově obecné referendum odmítat, je obava, že lidé mohou v některých případech hlasovat jinak, než je k tomu manipulují politické elity a média. To je ale přece naprosto v pořádku. Je to legitimní obrana demokracie proti politickým elitám, které se odtrhly od občanů," tvrdil ve sněmovně předseda klubu SPD Radim Fiala, podle kterého "politické elity provádějí falešnou politiku, v níž se snaží občanům vnutit nepřirozené hodnoty a řešení, která nevycházejí z vůle občanů".

V článku se dále dozvíte

  • S příchodem nových poslanců po loňských volbách se začalo mnohem častěji mluvit o možnosti zavedení obecného referenda.
  • Čím více slov ale na toto téma padá, tím více se ukazuje, že představy poslanců, stejně jako senátorů, jsou na jeho zavedení velmi rozdílné.
  • Není náhoda, že řada dřívějších pokusů o jeho existenci ztroskotala.
  • Různé snahy o referenda glosuje v elektronické tužce komentátor HN Petr Honzejk.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.