Nedávno přinesla ekonomická média zprávu, která znovu spustila debatu o výši odměn v americkém světě velkých peněz. Výkonný ředitel společnosti Blackstone Group Stephen Schwarzman si v předchozím roce vydělal celkem 800 milionů dolarů, tedy 16,9 miliardy korun. Jedna z nejvyšších odměn, jakou kdy vyplatila veřejně obchodovaná firma svému topmanažerovi, vyrazila dech i těm, které vysoké bonusy na Wall Street obvykle nepřekvapí.

Lze to ale brát i jinak než jen jako potvrzení toho, že Wall Street už překonala roky krize a finančnímu byznysu se daří. Jde také o znamení, že korporátní Amerika se mění a čelí novému fenoménu: nečekanému vzestupu alternativního způsobu zhodnocování peněz, kterému se ve finanční hantýrce říká private equity (česky fondy soukromého kapitálu).

Blackstone je v dané disciplíně největší na světě. Patří mezi stovky specializovaných firem, které zhodnocují svěřené peníze jinak než tradiční správci, kteří zpravidla kupují podíly ve firmách přes veřejné burzy nebo investují do dluhopisů. Fondy soukromého kapitálu své prostředky používají k nákupům společností, které následně zefektivní, přeskupí, ořežou jejich neperspektivní části byznysu a po několika letech zase prodají, například uvedením na burzu. Často jde o velmi sofistikované finanční operace, obnášející i velké půjčky, někdy i se zapojením peněz z fondů samotných kupovaných firem. Specifická disciplína private equity je ze své povahy méně pod veřejnou kontrolou a nepodléhá tak přísné regulaci jako byznys bank a investičních společností, na které se dohled zaměřil po finanční krizi.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Peníze podle Leoše Rouska

Máte zájem o informace z ekonomiky v širších souvislostech?

Zadejte svou e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr informací, které se během týdne objevily v médiích. Těšit se můžete na komentář událostí od Leoše Rouska, hlavního analytika Hospodářských novin.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru