Debaty nad vládním návrhem oddlužovací novely insolvenčního zákona se od samého počátku točily zejména kolem tzv. nulové varianty oddlužení. Těžko se tomu divit vzhledem k tomu, jak nešťastně a nevhodně byla tato možnost nastavena.

Ministerská novela totiž předpokládá, že dlužník za sedm let oddlužovacího procesu nebude nezbytně povinen svým věřitelům uhradit byť jedinou korunu jejich nezajištěných pohledávek (i když zaplatí každý měsíc − tedy 84krát − zhruba tisíc korun insolvenčnímu správci).

Jsem přesvědčen, že novela by v této podobě v lidech probouzela chuť neodpovědně se zadlužovat (až do kumulované výše dluhů 2,2 milionu korun) s vědomím, že existuje celkem dostupná cesta, na jejímž konci je odpuštění až sto procent dluhů.

To by představovalo odklon od zdravé a nezbytné zásady, že dluhy se mají platit, k čemuž by naprostá většina dlužníků nebyla nijak motivována, a to ani v minimální výši. Vládou předložená novela tak podle mého názoru představuje významný zásah do ústavně zaručeného vlastnického práva, protože naplnění její litery by se velmi blížilo vyvlastnění (nulová varianta oddlužení de facto představuje vyvlastnění pohledávek věřitelů).

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru