Dluhová amnestie, krádež, morální hazard. To vše zaznívá v diskusi na téma novely insolvenčního zákona. Její návrh se probírá v médiích, na odborných seminářích i v Poslanecké sněmovně. Skutečnost, že ministr spravedlnosti Robert Pelikán však navrhl vůči dlužníkům jeden z nejpřísnějších postupů ve srovnání s vyspělými státy západní Evropy, si ale uvědomuje málokdo.

Západní země s oddlužováním jakožto lékem na rozmach spotřebitelských úvěrů přišly před více než deseti lety a od té doby snižují povinnou částku, kterou musí dlužník uhradit, aby o oddlužení mohl požádat (naposled zrušili desetiprocentní hranici v Rakousku). Ale hlavně zkracují délku celého procesu (v Irsku například klesla na pouhý jeden rok).

Ministrem předložená novela sice počítá s tím, že by se člověk za určitých podmínek mohl zbavit svých dluhů v plné výši bez toho, aby začal splácet, ale až po sedmi letech, což je vůbec nejdelší lhůta v západní Evropě.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru