Dvaadevadesáté narozeniny britské královny Alžběty II., narození třetího potomka jejího vnuka prince Williama a vévodkyně Kate i blížící se sňatek mladšího prince Harryho s Meghan Markleovou se přetřásají jak na večírcích aristokracie, ve snobských barech v Chelsea či Sohow, tak i v zaplivaných putykách East Endu.

Nejen mezi britskými společenskými a politickými elitami, ale i mezi příslušníky středních, a dokonce i nižších společenských vrstev, tzv. working classes, jak se manuálně pracujícím na ostrovech říká, je to zkrátka navýsost aktuální téma k hovoru. Čím Brity královská rodina tak přitahuje, čím je možné si takovou fascinaci ve společnosti, která je "třídně" rozdělená více než kterákoli jiná v Evropě, vysvětlit?

Příčin je celá řada. Abychom to pochopili, je třeba se alespoň nakrátko vrátit do historie vzdálenější i té poměrně nedávné. Tak předně − britská královská rodina má dlouhou, vesměs slavnou historii. Ve dvacátém století, které si mnozí obyvatelé ostrovního státu stále ještě dobře pamatují, příslušníci rodu Windsorů prosluli mimo jiné tím, že svou statečností, vytrvalostí a nezdolností dávali svým poddaným skvělý příklad ve dvou světových válkách. Třeba − abych byl konkrétní − když v letech 1940−1945 neopustili ve dne i v noci bombardovaný Londýn a žili z přídělového systému stejně jako oni. Na něco takového se ani po mnoha desetiletích nezapomíná a i dnešní mladí Britové to dobře znají z vypravování svých rodičů a prarodičů. Právě v tom je pevné jádro respektu a úcty, které drtivá většina z nich k monarchii a k příslušníkům královské rodiny chová.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru