S chemickými pokusy začal Pavel Majer někdy v osmé třídě − doma na sporáku. Nedal si s nimi pokoj, ani když stonal, to se mu jednou podařilo při experimentu s nafukováním balonku polít peřinu kyselinou sírovou. "Mamince tehdy došla trpělivost a vyřešila to tím, že mě dovlekla do městské stanice mladých přírodovědců, ať si dělám pokusy tam. Vzali mě i přesto, že jsem byl mladší. A chemie mě bavit nepřestala, neznechutila mi ji později ani střední průmyslovka, tam jsem zároveň poznal spoustu skvělých lidí," vypráví vědec.

Teď stojí Pavel Majer za příběhem, který česká věda napíše nanejvýš jednou za pár let, možná desetiletí.

Tuzemští chemici z jeho týmu společně s kolegy z Ameriky zjistili, jak upravit látku, kterou vědci našli před 60 lety u bakterií v peruánské půdě, tak aby bezpečně působila proti nádorům. Výsledek navíc zaujal velkého zaoceánského investora natolik, že jim na další kola bádání a testování přispěl 720 miliony korun, celkem získali 800milionovou investici. To dává vědcům poměrně slušnou šanci dotáhnout objev ze zkumavky až k přípravě léčiva proti rakovině. Prvotní testy na myších i prasatech už ukázaly, že látka dokáže nádorové buňky porazit tím, že je "vyhladoví" − zablokuje jim přísun potřebného dusíku.

Zatím jste si přečetli 10 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.