Na stížnosti Andreje Babiše, že se proti němu všichni spikli, jsme si už zvykli. Veřejné fňukání předseda ANO postupně povýšil z prostředku sebeprezentace na základní stavební kámen své politiky. Dosud to bylo úsměvné, ale nyní legrace zjevně končí. Andrej Babiš, jsa u moci, přešel od nářků k pokusům o trestání kritiků. A to je zlé.

O co jde: premiér podal mandátovému a imunitnímu výboru sněmovny podnět k disciplinárnímu řízení s poslancem pirátů Mikulášem Peksou.

Prohřešek má spočívat v tom, že Peksa na setkání se švédskou delegací mluvil o Babišově problému se stíháním kvůli podezření ze zneužívání evropských dotací. Tím prý "poškodil Českou republiku". Babiš sice chytře píše, že o "poškozování zájmů" mluvili neoficiálně sami Švédové, ale žádný záznam o tom neexistuje, takže je nutné brát to jako Babišův pohled na věc. Případ tak prozrazuje o premiérovi víc, než by si asi sám přál. A je v něm zakódován důvod, proč se před ním mít na pozoru. Už dříve Babiš fungoval podle vzoru "ANO, to jsem já", nyní zjevně postoupil o level výš na "Česko, to jsem já". Kritika jeho osoby je prý rovnou poškozováním země. Andrej Babiš chce být považován za demokrata, ale pořád se ne a ne zbavit autoritářské mentality, které je v principu každá kritika protivná. V tom je mimochodem dost podobný Miloši Zemanovi, který kritikům po zvolení vzkázal, že mají tak maximálně nárok držet ústa. Ne, to opravdu není pro svobodnou společnost nic povzbudivého.

Zatím jste si přečetli 50 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru