Když člověk vyjede zhruba třicet kilometrů za Prahu směrem na Mladou Boleslav a zahne směrem k areálu bývalého ruského vojenského prostoru Milovice, najde krajinu jako malovanou: daňčí oboru, louky, kde se pasou kamerunské kozy a ovce, v pozadí stojí několik včelínů. Těsně za nimi je pět zbrusu nových rodinných domků, které mají společnou zahradu, gril, a dokonce klokana a lamu ve výběhu. Idylu kazí jen vše obepínající ostnatý drát. Zmíněné domky jsou totiž součástí nového vězeňského konceptu, tzv. otevřené věznice, k níž jako první v České republice přistoupila Věznice Jiřice.

"Inspirovali jsme se norskou věznicí na ostrově Bastoy, kde se vězni mohou volně pohybovat, pomáhají farmařit, starají se o hospodářská zvířata, pěstují zeleninu a ovoce a také si sami vaří, což mimo jiné znamená, že mají k dispozici i ostré nože," vysvětluje šéfka otevřené věznice v Jiřicích Hana Prokopová. Cíl je jasný. Snížit českou recidivu, která v současné době dosahuje neuvěřitelných 70 procent a neklesá. Na rozdíl od průměrného věku vězňů, který se nyní snížil na 35 let. Cílem je narušit "životní cyklus" odsouzených, který začíná v nefunkční rodině, pokračuje výchovným ústavem, věznicí pro mladistvé atd. Aby byl přerušen tento bludný kruh, je třeba vytvořit odsouzenému nový život, dát mu práci a bydlení.

Zatím jste si přečetli 10 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru