Když člověk vyjede zhruba třicet kilometrů za Prahu směrem na Mladou Boleslav a zahne směrem k areálu bývalého ruského vojenského prostoru Milovice, najde krajinu jako malovanou: daňčí oboru, louky, kde se pasou kamerunské kozy a ovce, v pozadí stojí několik včelínů. Těsně za nimi je pět zbrusu nových rodinných domků, které mají společnou zahradu, gril, a dokonce klokana a lamu ve výběhu. Idylu kazí jen vše obepínající ostnatý drát. Zmíněné domky jsou totiž součástí nového vězeňského konceptu, tzv. otevřené věznice, k níž jako první v České republice přistoupila Věznice Jiřice.

"Inspirovali jsme se norskou věznicí na ostrově Bastoy, kde se vězni mohou volně pohybovat, pomáhají farmařit, starají se o hospodářská zvířata, pěstují zeleninu a ovoce a také si sami vaří, což mimo jiné znamená, že mají k dispozici i ostré nože," vysvětluje šéfka otevřené věznice v Jiřicích Hana Prokopová. Cíl je jasný. Snížit českou recidivu, která v současné době dosahuje neuvěřitelných 70 procent a neklesá. Na rozdíl od průměrného věku vězňů, který se nyní snížil na 35 let. Cílem je narušit "životní cyklus" odsouzených, který začíná v nefunkční rodině, pokračuje výchovným ústavem, věznicí pro mladistvé atd. Aby byl přerušen tento bludný kruh, je třeba vytvořit odsouzenému nový život, dát mu práci a bydlení.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 90 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily v Hospodářských novinách. Těšit se můžete na texty Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru