Hlavně tam nepište naše jméno, několikrát zopakuje během rozhovoru šéf moravské firmy, která vyvíjí speciální stroje. Na trhu je s nimi úspěšná, zápolí ovšem s finančním úřadem a nechce ho dráždit. Úředníci odmítají strojírenské firmě uznat daňový odpočet, který dříve uplatnila na výzkum a vývoj. "Proti tomu se bráníme a teď na nás ještě přišla kontrola z finančáku na dotace, které jsme dostali na inovace. Nemá co najít, vše máme v pořádku. Člověk ale nikdy neví, jestli zase úředníci nevymyslí nějaký trik jako u daňových odpočtů," říká jednatel firmy, která ve svém oboru patří ke špičce.

Evropské dotace na inovativní projekty doposud považoval za bezpečnější v porovnání s daňovými odpočty, které firmy mohou dle zákona uplatnit, pokud vyvinou něco nového. "Dotace jsou sice spojené s velikým papírováním, navíc jsme kvůli zdlouhavému schvalování přišli o jeden rok a celou dotaci už nestihneme vyčerpat, ale když jsme po technické stránce splnili, co jsme měli, nebyl doteď problém. Naopak u daňových odpočtů na nás připravili past," porovnává podnikatel přímou a nepřímou podporu, kterou vývojáři mohou čerpat z veřejných zdrojů.

To se ale mění. Dotace se stávají méně jistou formou podpory, než se zdálo, a firmy na to reagují. "Už více než polovina podniků hovoří o tom, že evropské fondy pro ně nejsou atraktivní," uvádí Luděk Hanáček z daňového oddělení poradenské společnosti Deloitte. Větší nedůvěra k dotacím je podle něj v letošním roce patrná z průzkumu, který Deloitte pravidelně dělá u podnikatelů. "Z každoročních průzkumů také vychází, že 30 až 40 procent podniků vnímá jako největší nejistotu odebrání jakékoli podpory na výzkum a vývoj od kontrolních orgánů," dodává Hanáček.

Na podporu již nespoléhá například lanškrounská firma Fortell. Vyrábí díly pro automobilky, dodává výrobky pro elektronický a spotřební průmysl v tuzemsku i v různých zemích Evropy, USA, Latinské Americe a Japonsku. Řadu výrobků vyvíjí na přání zákazníků, využívala tudíž zákonné možnosti odečítat náklady na vývoj z daně z příjmů. Osmý rok ale už řeší patálie s daňovými odpočty.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru