Možná si na ten obrázek pamatujete. Na stupních vítězů v běhu na 800 metrů žen na olympiádě v Rio de Janeiru stály tři osoby se zřetelně mužskými rysy a postavami. Šéftrenér českých atletů Tomáš Dvořák tehdy prohlásil: "Běželo tam pět holek a pak tyhle tři. Nechci se nikoho dotknout, ale je mi líto těch, které doběhly za nimi. Ty to musí neskutečně štvát." Nekorektní? Ano. Ale vcelku přesné. Testosteron medailistkám lezl obrazně řečeno i z uší.

Nyní se spor, který je znám hlavně kvůli Jihoafričance Caster Seme­nyaové a v němž nejde o nic menšího než o určení, kdo je ještě žena a kdo už ne, rozjel nanovo. Mezinárodní atletická federace rozhodla, že osoby, které budou chtít startovat v ženské kategorii od 400 metrů do jedné míle, nesmí mít nadměrně zvýšenou hladinu testosteronu, protože ta z nich dělá, když ne rovnou muže, tak určitě "neženy". Budou-li chtít dál startovat jako ženy, budou muset hladinu hormonu pomocí medikamentů snížit. Scéna ze stupňů vítězů z Ria by se už neměla opakovat.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru