Vzhledem k postoji České republiky vůči Číně, který je výrazně vstřícnější než postoj některých jiných zemí Evropské unie, si myslím, že právě Česká republika by mohla být takovou nepotopitelnou letadlovou lodí čínské investiční expanze. Touto větou prezident Miloš Zeman na podzim 2016 oficiálně otevřel náruč čínským investicím. Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker ve stejnou dobu prosazoval plán na prověřování přímých zahraničních investic a mluvil o tom, že si Evropa musí hlídat, komu co prodává. A je jedno, jestli jde o strategické dopravní uzly typu přístavů, které v Řecku vlastní Číňané, nebo o hi-tech průmyslové firmy, které chtěli čínští investoři skupovat v Německu, kde ovšem narazili na odpor tamní vlády.

Čínskou expanzi do Evropy nakonec přidusil sám Peking, který výrazně zpřísnil podmínky pro vývoz kapitálu. Za posledních deset let Číňané v Evropě investovali podle agentury Bloomberg přes tři sta miliard dolarů. Nejvíc v Německu, které loni výrazně zpřísnilo pravidla pro akvizice podniků. Impulzem byl nákup firmy KUKA, která vyrábí průmyslové roboty, čínskou konglomerací Midea.

Nyní Německo prověřuje zhruba třicet žádostí o koupi německých podniků čínským kapitálem.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Zatímco prezident Miloš Zeman vynášel čínské investice do nebes, Evropská komise usoudila, že zahraniční investory je třeba prověřovat, zejména míří-li do strategických odvětví.
  • Číňané za posledních deset let investovali v Evropě přes 300 miliard dolarů.
  • Kromě infrastrukturních a energetických projektů se jejich zájem soustřeďuje na technologické firmy.
  • Německo a Francie chtějí svoje firmy ochránit a čínské investice omezit.
  • V Česku mají i přes problémy zatím dveře otevřené.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru