Zkrácení pracovní doby o 2,5 hodiny týdně chce v příštích čtyřech letech prosadit Českomoravská konfederace odborových svazů. Zaměstnavatelé v průmyslu přispěchali s tím, že v praxi něco takového nepřipadá v úvahu a že by to třísměnný provoz neustál. Ustál by ale něco takového zaměstnanec, který nepracuje na směny, ale úřaduje v kanceláři?

V roce 1930 ekonom John Maynard Keynes předpověděl, že za sto let bude stačit, když zaměstnanci odpracují cca 15 hodin týdně. Do konce prognózy ještě zbývá přes 10 let, ale je jasné, že přes nesporný technologický pokrok pracovní doba tak rychle neubývá.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Odbory chtějí prosadit kratší pracovní dobu.
  • Podle odhadu ekonoma Keynese z roku 1930 by měl mít zhruba do deseti let pracovní týden pouze patnáct hodin.
  • Prozatím se nedaří zkrátit pracovní den ani na šest hodin. Experiment ve Švédsku ukázal, že je buď finančně náročný pro zaměstnavatele, nebo extrémně stresující pro zaměstnance, kteří musí v kratším čase zvládnout víc práce.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru