Obezita si už dříve vysloužila označení novodobé epidemie. Proti nezdravému stravování, které má na svědomí vysoký podíl lidí s nadváhou, vystupují stále častěji nejen lékaři a odborníci na zdravou výživu, ale také stát. Zaměřuje se hlavně na děti. Kroky, kterými úřady omezují prodej některých potravin, ale nejsou přijímány jednoznačně a vyvolávají otázku: Přísluší státu, aby lidem přikazoval jíst zdravě?

Světová zdravotnická organizace (WHO) loni ve své výzkumné zprávě, na níž se podílela i Univerzita Palackého v Olomouci, upozornila, že nadváhou už trpí zhruba čtvrtina patnáctiletých českých chlapců a 13 procent dívek. Přispívá k tomu i nedostatek pohybu a malá prevence. Zatímco v zemích západní Evropy se daří nárůst obezity zastavit, v Česku a většině zemí východní Evropy počet dětí s nadváhou nebo obezitou dlouhodobě roste. Čeští ministerští úředníci se proto rozhodli, že do boje proti dětské obezitě vytáhnou ve školách.

Zatím jste si přečetli 10 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru