Praha je už zase zdrojem černého humoru. Náměstkovi primátorky Petru Dolínkovi se aktuálně přezdívá Demolínek. Politik ČSSD se stal personifikací aktuálního metropolitního trendu − destrukce, ať už zamýšlené či nezáměrné, v podstatě čehokoliv. Tentokrát jde o unikátní Libeňský most a vlastně to legrace vůbec není. Je to spíš k pláči. Tak dlouho se jedinečná stavba ze začátku minulého století zanedbávala, až se najednou zjistilo: "Ouha, asi to spadne! A opravovat by bylo drahé! No, tak to zbouráme!" Lepší ukázka kolektivního pat-matismu definující pražskou komunální politiku asi neexistuje.

Poctivě řečeno, průšvih není možné připsat jen tomuto vedení pražského magistrátu. Problém je zděděný, k nynějšímu kolapsu se schylovalo dlouhá desetiletí, po která se most (a nejen ten) neopravoval. Všichni přistupovali ke správě města stylem "po nás potopa". Ale stejně: vzhledem k tomu, že nyní vládne Praze primátorka Adriana Krnáčová, která kandidovala za hnutí ANO pod heslem "Prostě to zařídíme" a celou dobu se ohání tím, že chce udělat z Prahy "smart city", tak by člověk čekal, že k problému přistoupí přece jen sofistikovaněji než s demoliční četou a roubíky dynamitu. Ale ono ne. Zvítězily brutální kupecké počty. Zbourání starého unikátu a postavení nového mostu bude nejlevnější a nejefektivnější, pravil Petr Dolínek. Že se proti tomu demonstruje? No a? Zbourat a basta!

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Plán na zbourání unikátního Libeňského mostu ukazuje, že současné vedení Prahy nepostupuje jako odpovědný správce. Je to spíš ukázka tupého manažerismu.
  • Ve veřejném prostoru nelze uplatňovat jen kritérium "ať je to nejlevnější". Důležitá je estetická hodnota, návaznost na minulost, duch místa - vše, co dělá z města dobré místo k životu.
  • V Praze se toho nyní rozpadá a demoluje víc, než je zdrávo. Koalice se asi nerozpadne, ale na demolici ve volbách zralá je.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru