Na Evropu se u nás dá svést prakticky všechno špatné. Politici toho rádi využívají, voliči to rádi slyší. A podle toho to také vypadá. Přes sedmdesát procent lidí u nás nechce podle průzkumu Evropské komise euro − tedy suverénně nejvíc ze všech zemí Evropské unie. Bohužel ale nejde o projev zdravého sebevědomí, ale spíš o odraz strachu a nedospělosti české společnosti, která si neumí uvědomit a přiznat vlastní zájmy. Pak ale těžko můžeme v Evropě cokoliv prosadit. Naše kritika Evropské unie a eura není ničím jiným než "ubrečeným" a nekonstruktivním odmítáním všeho, co se nám nabízí. Bude to přitom právě euro, které se stane důležitým testem naší schopnosti hrát v unii sebevědomější roli.

Na Evropské unii, potažmo eurozóně se dá kritizovat hodně věcí. Unie je přes veškerou snahu stále příliš daleko od svých občanů. Komisi schází demokratická legitimita, není volena, a Radě EU zase zodpovědnost − hlavy států se sjedou v pátek do Bruselu, aby přijaly rozhodnutí, a v pondělí není na místě už nikdo, kdo by si za ním stál.

Velkým tématem je také společný rozpočet. Zejména eurozóně, sdílející jednu měnu a teoreticky i jeden bankovní systém, vadí, že je příliš malý. Těžko ale zásadněji navyšovat společné finance, pokud jsou za to, kolik jednotlivé země vydávají, odpovědné národní vlády. Pokud by se to mělo v budoucnu stát, bude třeba sladit sociální systémy, které tvoří mamutí část národních rozpočtů. To si dnes ovšem nedokážou představit ani největší eurooptimisté. Podobnému megaprojektu by muselo předcházet nejen strukturální sblížení ekonomik, ale především otevřenější celoevropská debata odkazující na společné hodnoty. Od Lisabonu přes Amsterdam po Sofii jsou dnes klíčové hodnotové pojmy jako třeba solidarita chápány každým trochu jinak. A Brusel nenabízí pro debatu o nich prostor, což nás vrací zpět k problému přílišné vzdálenosti unie od jejích občanů.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru