Finská vláda se rozhodla nepokračovat v pokusu, který měl ukázat, zda jsou lidé ochotni pracovat, i když mají zaručený základní příjem od státu. Dva tisíce nezaměstnaných budou ještě do konce letošního roku dostávat základní nepodmíněný příjem, tím ale sledovaný experiment skončí.

Pokus, který pokračuje jinde ve světě, například v kanadském Ontariu, v oblasti San Franciska, v Nizozemsku nebo Keni, měl nastínit budoucnost lidstva zbaveného automatizací a robotizací nutnosti pracovat. Finové zjistili, že odpor společnosti vůči "rozdávání peněz za nic" je větší, než si mysleli. Zároveň panují obavy, citované deníkem The New York Times, že například mladí s nedokončeným středním vzděláním budou za tento příjem trávit celé dny hraním videoher a nebudou hledat práci nebo trávit čas nějakou užitečnou činností.

Zatím jste si přečetli 50 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.