Před šesti lety žádal redaktor HN informace o platech dvou prominentních úředníků, ale marně. Dvanáctkrát to pražský magistrát odmítl sdělit, ačkoliv jeho verdikt ministerstvo vnitra pokaždé označilo za chybný. A město za to dokonce dostalo anticenu "Zavřeno" pro nejuzavřenější úřady, které odmítají podávat informace, i když je na ně podle zákona nárok.

Nově by se takový ping-pong již stávat neměl: do připomínkového kolečka poslalo vnitro minulý týden novelu zákona o svobodném přístupu k informacím, která má zabránit jak obstrukcím ze strany institucí, tak i některým šikanózním žádostem, jež úřady mnohdy paralyzují. Novela umožní takové žádosti snadněji odmítnout a také bude možné požadovat až tisícikorunovou zálohu na vyhledání informací. Změna "stošestky" například také zajistí, aby odvolací orgán nařídil informaci ihned poskytnout a nemuselo tak dojít k opakovanému zamítání.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.