Po zvolení Donalda Trumpa americkým prezidentem se vyhrotily americké vztahy s Čínou. Trump proti Pekingu zahájil obchodní válku, když mu pohrozil uvalením cel ve výši 150 miliard dolarů, tedy přes tři biliony korun. Čína odpověděla stejně. Mezi oběma zeměmi se ale schyluje k dalšímu střetu − v Grónsku.

56 tisíc

lidí žije v Grónsku. Jde tak o jednu z nejmenších demokracií na světě.

Státní společnost, která spravuje grónská letiště, teď poptává firmu na jejich rekonstrukci a další výstavbu. Do užšího výběru se dostala i čínská nadnárodní společnost China Communications Construction. Mohla by tak vyhrát zakázku týkající se tří letišť. To velmi znervózňuje Američany, protože nad Grónskem vede nejkratší letecké spojení mezi Evropou a Severní Amerikou, a ostrov tak má pro Američany strategický význam. Americké letectvo má v Grónsku jednu ze svých základen, na které je umístěn radar, jenž je součástí amerického systému obrany proti balistickým raketám.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.