Lékaři jsou staří a bude jich málo. Problém se stárnoucími lékaři a stárnoucí populací, která bude o to víc lékařské péče potřebovat, není nový. Už v dubnu 2016 Sdružení ambulantních specialistů upozornilo, že je v jejich oboru skoro 40 procent důchodců a v dohlednu není nikdo, kdo by je nahradil. Loňský průzkum Svazu měst a obcí mezi 615 obcemi zase ukázal, že třetině z nich chybí lékař už nyní a dalším 16 procentům obcí bude kvůli odchodu do důchodu chybět záhy. Nedostatek doktorů pociťují i jednotlivé nemocnice − výsledkem jsou mnohdy delší čekací lhůty na některé neakutní zákroky. Podle predikce Ústavu zdravotnických informací a statistiky bude v roce 2020 více než 60 let 31 procentům lékařů, a 18 procentům bude dokonce nad 65 let.

Řešit situaci chtěla už minulá vláda Bohuslava Sobotky. Tehdejší ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček mimo jiné navrhl, aby mladí lékaři povinně zůstali po atestaci v českém zdravotnictví ještě pět let. Jinak by museli vracet peníze, kterými stát dotoval jejich předešlou šestiletou praxi v nemocnicích, což podle tehdejších propočtů činilo zhruba milion korun. Nutno dodat, že návrh neprošel.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru