Otázka již dávno není, zdali mají státy příspěvky na sociálních sítích regulovat. Jde jen o to, dělat to správně.

Je zřejmé, že svobodu slova už nenastavují a neohrožují jen státy, ale také velké technologické firmy jako Facebook či Google. Jimi nastavená pravidla vymezují její mantinely více než zákony jakéhokoliv státu na světě. Běžní uživatelé přitom mají jen omezené možnosti tato pravidla ovlivnit či dohnat jejich tvůrce k odpovědnosti. Demokratické vlády proto musí chránit své občany před libovůlí a nízkou transparentností těchto mocných sociálních sítí.

Ani neregulované platformy nejsou samozřejmě obsahově nezaujaté. Nefungují jako pošta, prostřednictvím níž odešleme zprávu příteli a ona mu ji bez jakékoli úpravy doručí. Sociální sítě mají algoritmy, technologický design a pravidla, pomocí nichž příspěvky na svých zdech řadí a případně odstraňují. Tato pravidla jejich tvůrci nastavili za nějakým účelem − mimo jiné za účelem ekonomického zisku − a neustále je zdokonalují.

Související

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru