Není podle mě potřebné ani rozumné přijímat jakýkoliv nový zákon či nařízení, které by omezovaly zvláštním způsobem svobodu projevu v prostředí sociálních sítí. Potřebné to není především proto, že současný trestní zákoník vyjmenovává případy, kdy je možné zasáhnout do práva na svobodu projevu, a on-line svět je už v něm dokonce doslovně zahrnut.

Nová právní úprava by buď jen zmnožila ty současné, což je zbytečné, anebo by rozšířila případy, v nichž je možné do výkonu svobody slova zasahovat, a to mi nepřijde rozumné.

Svoboda projevu, a to i projevu zcela hloupého a zavádějícího, je podmínkou toho, aby se mohla vést jakákoliv debata, jež má vést k nalezení nějaké obecněji přijímané pravdy. Vědomě volím slovo "obecnější", nikoliv "objektivní", a zcela úmyslně volím slovo "pravda". Podstatou liberální demokracie je totiž právě střetávání různých názorů a pravd, které se ucházejí o obecné uznání. Vyloučením nějakých názorů pro jejich nepravdivost či z podobných důvodů za prvé riskujeme, že se stavíme do role arbitrů pravdy, přičemž dobře víme, že nikdo není neomylný.

Za druhé tím oslabujeme ale i svoje, jistě dobře míněné, pravdy, protože jim nedopřejeme možnosti střetu s ostatními, z něhož by mohly vyjít jako vítězové. Zkrátka stále podle mého názoru platí tvrzení anglického filozofa Johna Stuarta Milla, který už v polovině 19. století napsal, že "by měla existovat nejúplnější svoboda vyznání a diskutování jakožto základ etického přesvědčení, jakékoliv doktríny, jakkoliv by mohla být považována za nemorální".

Související

Zatím jste si přečetli 50 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru