Tomáš Nidetzký, člen vedení České národní banky, si myslí, že tlak na růst mezd v tuzemské ekonomice potrvá ještě několik let a firmy, které dosud váhaly se zvyšováním cen, nakonec budou nuceny své zboží zdražit. Zvyšování odměn zaměstnancům se tak v budoucnosti promítne do inflace více než dosud.

Boj o zaměstnance

Česká ekonomika zažívá období prosperity, doprovázené nedostatkem pracovních sil. Firmy prostřednictvím úřadů práce poptávají už více než čtvrt milionu pracovníků a volných pozic je poprvé v historii více než lidí schopných pracovat. ČNB ve své oficiální prognóze předpokládá letošní růst nominálních mezd téměř o osm procent a pak zpomalení růstu k pěti procentům.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Peníze podle Leoše Rouska

Máte zájem o informace z ekonomiky v širších souvislostech?

Zadejte svou e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr informací, které se během týdne objevily v médiích. Těšit se můžete na komentář událostí od Leoše Rouska, hlavního analytika Hospodářských novin.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru