Kolem sjezdu českých komunistů bylo zdánlivě řečeno vše, co průměrný nesoudruh potřebuje vědět: komunisté si odhlasovali, že budou tolerovat Babišovu vládu. Vyhrál pragmatik Filip nad stalinistou Skálou, takže jednání o podpoře budou rychlá a hladká jako průjezd sovětských tankistů Československem v roce 1968. A komunisty svou přítomností na sjezdu definitivně legitimizoval Miloš Zeman. Sice jim vyčinil za padesátá léta a vyzval je k "pokání", ale přítomnost prezidenta na sjezdu je to, co se počítá. Jenže tímhle praktickým výčtem lze skončit jen zdánlivě. Pod povrchem jsou další zajímavé a vlastně podstatnější otázky. Navedli mě k nim naši čtenáři, takže si je dovolím stručně shrnout.

Za prvé. Jak je vlastně možné, že komunisté míří k moci, ač získali nejhorší výsledek od roku 1989? A nemohou si za to liberálové vlastně sami? Ano, mohou. Nikoli však přímo. Ale v tom smyslu, že jejich chyby umožnily vzestup Andreje Babiše, pragmatika a bývalého "komunistického prospěcháře", který se s komunisty nestydí vládnout. Celkově jsme v loňských volbách sledovali úspěch stran, které tak či onak oponují vývoji po listopadu 1989 a mají blízko k autoritativní politice (ANO, SPD, KSČM). Takže není divu, že tyto strany k sobě přirozeně inklinují a mocenská váha komunistů tím roste.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru