Opravdu jsme ekonomickou kolonií Západu? Na sugestivní otázku se silným citovým zabarvením dávají zdánlivě jasnou odpověď tvrdá čísla. Dividendy, které si odvezou zahraniční vlastníci českých firem, stabilně rostou, odtékající kapitál se počítá v řádu stovek miliard korun, a je tedy makroekonomicky velmi významný. Zvyšuje se i rozdíl mezi hrubým domácím produktem (HDP), což je hodnota všeho, co u nás za rok vznikne, a národním důchodem (HND), tedy (zjednodušeně) hodnotou toho, co zbyde, když odečteme produkci v podnicích vlastněných zahraničním majitelem a přičteme to, co se za hranicemi vyprodukuje v české režii. Stále častěji je tak slyšet nářek a čím dál na levici, tím je zřetelnější i protikapitalistický osten. To za komunismu nebylo, abychom pracovali na cizáky!

V současné, vůči EU hyperkritické náladě přišlo dokonce do módy srovnávání odlivu zisků s objemem peněz, které do Česka tečou z Bruselu. Obzvlášť pikantně to zní od pravicových kritiků EU. To snad naznačují, že výpadek příjmů po hypotetickém odchodu z EU vykompenzují zkrouhnutím dividend? Na nich se přece nezmění nic. Absurdnost téhle matematiky pak podtrhuje fakt, že zdaleka ne všechny dividendy míří do členských zemí Evropské unie. Kdo si uvědomuje sílu japonského kapitálu třeba v sektoru dodávajícího výkonným českým automobilkám a kdo nezapomněl na Korejce a Američany, ten takovou botu neudělá.

Zatím jste si přečetli 50 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru