Společnost Atos bude jménem Evropské komise a Evropské vesmírné agentury řídit nově vytvořené konsorcium, mezi jehož členy dále patří DLR, e-Geos, GAF, Sinergies, Spacemetric, Thales Alenia Space a T-Systems.

Atos bude zodpovědný za integraci, dodání a provozování cloudové platformy, která bude integrovat specializované zdroje dat. Díky nové platformě budou data z družic Evropské unie Sentinel, stejně jako od dalších poskytovatelů dat, ještě přístupnější. To umožní třetím stranám, ať už podnikům nebo institucím, vytvářet inovativní řešení založená na satelitních datech. Atos tak spolu s partnery vybuduje a zkomercionalizuje nové služby.

Technologie a zkušenosti Atosu a jeho partnerů přinesou platformě rychlost, flexibilitu a robustnost, to umožní práci s velkým množstvím dat v různých formátech. Portfolio datových služeb Atosu, Codex, poskytne DIASu analytické a kognitivní funkce, díky kterým vytvoří ze surových satelitních dat, hodnotné poznatky využitelné v řadě odvětví.

Nové služby, které integrují přesné informace z družic v reálném čase, nabídnou následující výhody:

- Lepší pochopení toho, jak naše planeta funguje – klíčová data z monitorování země a údaje získané ze senzorů mají stále větší význam pro to, jak naše planeta a ekosystém fungují.
- Rychlejší předpovídání – propojování a zpracování obrovského množství složitých dat z více zdrojů dokáže poskytnout jedinečné poznatky téměř v reálném čase.
- Zlepšení rozhodování – organizace nyní dokážou jednoduše využívat data z pozorování země a získají tak poznatky, které pro ně zatím byly nedosažitelné.

„Investovali jsme do této nabídky několik let, abychom pomohli vědeckým i veřejným organizacím a podnikům všech velikostí získat užitek z kombinování velkých objemů dat z monitorování země se zdroji dat třetích stran. Vidíme zde obrovské příležitosti, jak se věnovat největším výzvám společnosti jako jsou ochrana přírody, klimatické změny a nedostatek zdrojů,“ řekl Stéphane Janichewski, šéf Defence & Aerospace Market ve společnosti Atos.

Podle sdružení European Association of Remote Sensing Companies (EARSC), která spojuje profesionály v odvětví, se očekává, že trh pro služby založené na datech z monitorování Země poroste v příštích pěti letech o 10-15 %, přičemž v řadě oblastí dojde ke znásobení inovativních služeb.

Platforma bude zákazníkům k dispozici v červnu 2018.

Související