V úterý americký prezident Donald Trump přijal ve svém floridském letovisku Mar-a-Lago japonského premiéra Šinzóa Abeho. V ten samý den ve Spojených státech vyšly paměti bývalého šéfa Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) Jamese Comeyho. Čemu se média intenzivně a už několik dní předem věnovala? Odpověď je jednoduchá, vyhrály paměti.

O Trumpově turbulentním prezidentství už vyšla spousta knih. Řada z nich je od novinářů, jako například titul Oheň a hněv od "zuřivého reportéra" Michaela Wolfa. Další jsou od republikánů varujících před Trumpem z konzervativních pozic, což udělal třeba David Frum, autor projevů bývalého prezidenta George Bushe, ve své knize Trumpokracie. A celá sprška titulů pak samozřejmě přišla od liberálně-levicového spektra autorů.

Knih vyšlo hodně, ale jistoty ohledně směru, kam Amerika kráčí, je málo.

Co udělá trumpovská revoluce s netrumpovskými republikány, kteří hájí úctu k právu, zasazují se o nižší daně a větší svobodu jednotlivce? S pravicí, která netorpéduje dohody o zónách volného obchodu a negratuluje Vladimiru Putinovi k totalitnímu znovuzvolení? Představitelem takové pravice je třeba Paul Ryan, předseda Sněmovny reprezentantů, jenž před pár týdny navštívil Prahu. Pár dní po návratu do USA oznámil, že v politice končí. Je v USA ještě někdo, kdo vyznává křesťanské hodnoty, netweetuje pořád nějaké ptákoviny a nechová se neurvale k ženám? To je možná důležitější než snaha Trumpa nějak demaskovat.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru