Tváře v administrativě amerického prezidenta Donalda Trumpa se střídají jako postavy na orloji a pro jeho vládu je rovněž typické, že ministři říkají něco jiného než Trump. Washington často nemluví jedním hlasem.

Znovu se to potvrdilo tento týden. V pondělí americká velvyslankyně při OSN Nikki Haleyová oznámila, že Spojené státy přijmou nové sankce vůči Rusku. Proti firmám a podnikatelům, kteří mají těsné vazby na syrský režim Bašára Asada.

Bylo to dva dny po náletech, které Američané, Francouzi a Britové provedli na Sýrii kvůli podezření, že tamní armáda provedla ve městě Dúmá v sobotu 7. dubna útok chemickými zbraněmi.

Podle deníku New York Times sledoval Trump vystoupení Haleyové v přímém televizním přenosu, a když ji slyšel, začal zuřit. "Kdo jí tohle napsal! Kdo jí tohle napsal!" křičel.

Ve středu pak ruské velvyslanectví ve Washingtonu dostalo od americké vlády dopis, že se Bílý dům žádné nové protiruské sankce zavést nechystá. O Haleyové se mluvilo jako o možné nástupkyni odvolaného Rexe Tillersona v křesle ministra zahraničí, Trump dal ale přednost dosavadnímu generálnímu řediteli Ústřední zpravodajské služby (CIA) Mikeu Pompeovi.

Skutečnost, že prezident popře vyjádření velvyslance při OSN nebo že svá stanoviska nekoordinují, je obvykle zvláštní. Ale poněkud zvláštní je zatím celé funkční období Donalda Trumpa.

Zbývá vám ještě 0 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se