Zatímco ještě před necelými dvěma lety bylo možné získat od banky stoprocentní hypotéku s výhodnou úrokovou sazbou a za ni si takřka bez vlastních úspor pořídit byt či dům, dnes je pro více lidí problém sehnat i cenově dostupný pronájem. Vlastní bydlení se v Česku stává stále hůře dostupným. Mohou za to rostoucí ceny nemovitostí, omezení hypoték ze strany České národní banky a hlavně nedostatečná nabídka na nemovitostním trhu. "Když porovnáme ceny nemovitostí s příjmy, pak jsou v Česku vůbec nejhůře dostupné byty v celé Evropě a nůžky se dál rozevírají," uvádí jednatel portálu Cenovamapa.org Milan Roček. Připomíná, že Česko se v Evropě řadí mezi země s nejprudším růstem cen nemovitostí.

Tento trend se začal odrážet už i na nájemním bydlení. To ke konci loňského roku meziročně podražilo v průměru o 14 procent. V Hradci Králové pronájmy během jednoho roku vzrostly dokonce téměř o třetinu. "Růst nájemného je tažen růstem cen na developerském trhu. Je to logické, protože když draze kupuji, musím také dráže pronajmout," vysvětluje analytik realitního týmu Deloittu Petr Hána.

Zatím jste si přečetli 10 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.