Provozovatel tuzemských plynovodů, skupina NET4GAS, plánuje v Česku postavit nový, zhruba 150 kilometrů dlouhý plynovod mezi Kateřinským potokem na Mostecku a Přimdou na Tachovsku. Nový plynovod má vést prakticky paralelně s dnes již existujícím plynovodem Gazela a má přepravovat plyn z plynovodu Nord Stream, do budoucna zřejmě i z plánovaného plynovodu Nord Stream 2.

Hlavním důvodem projektu Capacity4Gas je podle NET4GAS Zuzany Kučerové rozšiřování mezery mezi nabídkou a poptávkou po zemním plynu v Evropě. Tranzit zemního plynu přes Českou republiku do zahraničí klesl předloni meziročně o 15 procent na 35,6 miliardy metrů krychlových. Jeho objem byl tak nejnižší od roku 2012. Důvodem poklesu tranzitu přes ČR jsou podle Jiřího Gavora ze společnosti ENA nové přepravní trasy a tranzitní směry. Nový plynovod by měl pomoci tranzit opětovně navýšit.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.