Když Vojtěch Šimíček odmítl v roce 2011 převzít cenu Právník roku, nad níž měl záštitu tehdejší ministr spravedlnosti, vysvětlil to stručně: "Soudci by nikdy neměli mít dojem, že jsou někomu za cokoliv vděčni. Tento dojem nutně vyvolává pocit závislosti." Pokud by se potvrdila informace, že novým předsedou Nejvyššího správního soudu by se mohl stát právě tento osmačtyřicetiletý docent ústavního práva, byla by to skvělá zpráva. Tak skvělá, že už bychom k letošním Vánocům žádný další dárek od prezidenta Miloše Zemana ani nežádali.

Šimíček stál u vzniku Nejvyššího správního soudu a u jeho velkých rozhodnutí. Předsedal senátu, který rozpustil neonacistickou Dělnickou stranu. Zastal se firmy, která si sezonně najímala zedníky (a úřady ji trestaly za tzv. švarcsystém). "Stát nemá vynucovat uzavírání pracovního poměru tam, kde to není v zájmu zaměstnavatele ani zaměstnance," zněl klíčový argument. Jako liberální konzervativec rozhodl Šimíček zdánlivě banální spor, v němž učitelka čelila přestupkovému řízení za to, že jednomu z žáků vytkla kamarádění "s takovými primitivy" (uražení rodiče jednoho z nich ji pohnali před úřad). Soudce se učitelky zastal a rodiče vyzval k rozumu: "Učitel se nesmí bát říkat žákům svůj názor, protože jeho úkolem není jen vzdělávat, ale i vychovávat. Může je i kritizovat, pokud se pohybuje v mezích slušnosti. A to splněno bylo."

Zatím jste si přečetli 70 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru