Přibývá signálů, že v Česku možná dochází k pozvolnému obratu ekonomického cyklu. Hospodářství, které roste už pátým rokem v řadě, a loni dokonce patřilo mezi nejrychleji rostoucí v EU, bude sice podle ekonomů dál růst, ale tempo už se letos zmírní. Pro firmy to může znamenat méně zakázek a problémů se sháněním zaměstnanců, pro domácnosti zase mírnější růst cen nemovitostí.

Česká ekonomika se letos podle odhadů České národní banky (ČNB) zvětší o 3,6 procenta a příští rok o 3,2 procenta. Loni byl růst podle zpřesněných odhadů 4,6 procenta. Roky 2017 a 2015 byly nejrůstovější od finanční krize, která vypukla před deseti lety. Minulá tempa růstu se tedy zatím opakovat nebudou − "kvůli nedostatku pracovních sil, vyšším úrokům a silnější koruně, která brzdí exporty," odhaduje makroekonomický analytik České spořitelny Jiří Polanský.

"Domácnosti ale letošní zpomalení příliš nepocítí, nepůjde o nic dramatického," dodává Polanský. Česká spořitelna je v odhadech růstu o něco pesimističtější než ČNB: letos předpokládá růst HDP 3,4 procenta a v roce 2019 dalších 2,9 procenta.

3,6 procenta

je předpoklad růstu české ekonomiky podle ČNB. Jde o zpomalení oproti přírůstku 4,6 procenta loni.

David Marek, hlavní ekonom pražské pobočky společnosti Deloitte, vidí situaci podobně: "Některé ukazatele skutečně naznačují, že na přelomu roku mohlo dojít k určitému obratu ve vývoji nejen české, ale také většiny evropských ekonomik. Z pohledu firem to bude znamenat pomalejší růst nových zakázek, a tedy i mírnější problémy s nedostatkem zaměstnanců."

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru