Světu hrozí vypuknutí obchodní války, především mezi Spojenými státy a Čínou. Americký prezident Donald Trump nařídil uvalení cel na dovoz vybraného čínského zboží, Peking se chystá odpovědět stejně. Do obchodní války by mohly být zataženy i země Evropské unie. Ty se ale zároveň chystají na jednání, která by naopak mohla některá vzájemná cla zrušit.

Trump už minulý měsíc rozhodl o uvalení cla ve výši 25 procent na dovoz oceli a desetiprocentního cla na hliník. Washington sice zemím unie z těchto cel přiznal výjimku, ta ale platí jen do konce dubna. EU požaduje, aby se dočasná výjimka změnila v trvalou. Pokud by na zmiňované zboží Američané cla zavedli, například české oceláře by to stálo zhruba 200 milionů dolarů, což je přes čtyři miliardy korun.

V případě, že Trump EU přizná trvalou výjimku, mohlo by to vést až k jednáním o obchodní dohodě, která by zrušila cla na průmyslové výrobky. "Jsme vždy ochotní jednat o tom, jak snížit překážky pro obchod," potvrdila eurokomisařka pro obchod Cecilia Malmströmová, která v obchodních záležitostech jedná jménem všech zemí unie.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.