Třídní zájmy buržoazie a proletariátu jsou objektivně protikladné a nesmiřitelné. Antagonismus mezi těmito třídami, který je podmíněn a vyvolán kapitalistickým výrobním způsobem, nemůže být překonán v rámci tohoto výrobního způsobu… Přesně toto se píše v učebnici Základy marxismu-leninismu vydané v roce 1983. Téměř po třech dekádách od pádu režimu ale čeští komunisté vedeni Vojtěchem Filipem symbolicky dopisují zcela novou kapitolu své ideologie, daleko smířlivější.

Pryč jsou hluboké příkopy mezi obránci proletariátu a představiteli velkokapitálu, pryč jsou slova o vykořisťování pracujících mas, o nevyhnutelnosti třídního boje a nutnosti revolučního odstranění kapitalismu. Komunisté s buržoazií dokázali najít společnou řeč. Není výmluvnější důkaz než to, že KSČM je dnes nejspolehlivějším parlamentním partnerem multimiliardáře Andreje Babiše.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru