Příjezd expertů mezinárodní Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW) do syrského města Dúmá byl ve středu opět odložen, důvodem je údajná úterní přestřelka. S odkazem na sdělení šéfa OPCW a další zdroje o tom informovala agentura Reuters. Dúmá se 7. dubna stala terčem údajného chemického útoku, který si vyžádal přes 40 životů a který opoziční síly a Západ připisují syrské vládě. Damašek stejně jako jeho spojenec Moskva obvinění z útoku odmítají. Vyšetřovatelé OPCW do Sýrie dorazili o víkendu, dosud se ale do města Dúmá nedostali.

Syrský zástupce při světové organizaci Bašár Džaafarí v úterý oznámil, že do Dúmá odjel bezpečnostní tým OSN a že OPCW čeká na jeho pokyn, aby do města vyslala své experty. Agentura Reuters ve středu s odkazem na zdroj napojený na bezpečnostní tým OSN uvedla, že v Dúmá se na místě, kam přijel bezpečnostní tým OSN, střílelo, což mělo za důsledek středeční odklad příjezdu vyšetřovatelů OPCW. Další podrobnosti o střelbě zdroj neuvedl.

Podle jiného zdroje se bezpečnostní tým setkal s demonstranty, kteří požadovali humanitární pomoc, a následně bylo slyšet výstřely. Tým OSN pak místo opustil.

Agentura Reuters dříve s odkazem na nejmenovaný zdroj OSN v Sýrii informovala, že experti OPCW ve středu do Dúmá zřejmě nedorazí. Tento zdroj se však o údajné střelbě nezmínil.

Podle neoficiálních zdrojů informaci o odkladu mise a přestřelce při jednání za zavřenými dveřmi v Haagu oznámil šéf OPCW Ahmet Üzümcü.

V noci na sobotu podnikly Spojené státy, Británie a Francie koordinovaný vojenský úder na syrské cíle, které podle západních zemí sloužily ke zpracovávání a dalšímu skladování chemických zbraní. Nikdo při náletech nezemřel.

Zda byly chemické zbraně opravdu použity, by měla vyšetřit právě OPCW. Její představitelé jsou v Sýrii od soboty a do Dúmá měli dorazit už v pondělí. Moskva nicméně tehdy uvedla, že vyšetřování bylo odloženo mimo jiné kvůli bezpečnostní situaci. USA v této souvislosti vyslovily obavu, že Rusko a syrská vláda chtějí vyšetřování v Dúmá zmařit, podobně se vyjádřily i Británie a Francie.

Francouzské ministerstvo zahraničí v úterý dalo najevo obavu, že důkazy o chemickém útoky z Dúmá mizí, zatímco vyšetřování se odkládá. Moskva obvinění z maření práce mezinárodních expertů odmítá.

Záchranáři známí jako Bílé přilby ve středu Reuters informovali, že OPCW sdělili, kde jsou oběti údajného chemického útoku pohřbeny. Těla byla kvůli pokračujícímu bombardování rychle pohřbena v utajené lokalitě, aby se zamezilo poškozování důkazů, řekl z Turecka šéf Bílých přilb Ráid Sálih. Mnoho obětí útoku nebylo identifikováno kvůli neustálému bombardování města, dodal.

Bílé přilby jsou soukromou organizací záchranářů, kteří v Sýrii pomáhají vyprošťovat mrtvé a zraněné v oblastech ovládaných povstalci. Organizace byla založena po vypuknutí občanské války v Sýrii, nyní má na 3000 dobrovolníků a uvádí, že její činnost financují vlády Británie, Nizozemska, Dánska, Německa, Kanady, Nového Zélandu a USA.

Experti OPCW budou hledat chemické stopy v půdě, zbytcích zbraní a také krvi, moči a vzorcích tkáně lidí, kteří byli chemikáliím údajně vystaveni. Je ale možné, že se důkazy budou více než týden po útoku získávat obtížně. Zaměstnanci nemocnice v Dúmá, kteří na místě zůstali poté, co kontrolu nad městem převzala syrská armáda, prohlašují, že žádná oběť útoku nebyla vystavena chemickým zbraním. Podle zdravotnických humanitárních organizací jsou taková tvrzení propagandou, která vznikla pod nátlakem.