V březnu se Michal Murín, šéf Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS), pustil do otevřeného sporu s premiérem v demisi Andrejem Babišem (ANO). Ten vyzval Murína k rezignaci s tím, že v něj ztratil důvěru. Šéf inspekce, jež vyšetřuje trestné činy policistů, výzvy premiéra opakovaně odmítl a prohlásil, že na něj Babiš tlačil údajně se slovy: "Když se dohodneme, bude to bez skandálu."

V úterý Murín oznámil, že v čele inspekce skončí ke konci dubna. Skoro po 36 letech aktivní služby u policie odejde do civilu. "Tuto práci jsem vždy vnímal jako službu veřejnosti, občanům této země. Na všech pozicích a za všech okolností jsem se vždy snažil vykonávat svoji práci co nejlépe a nejsvědomitěji," napsal v oficiálním prohlášení končící šéf GIBS. Inspekce v současnosti vyšetřuje úniky z vyšetřovacího spisu kauzy Čapí hnízdo, která se přímo týká premiéra Babiše.

Předseda vlády HN napsal, že o Murínově konci ví a jeho odchod do civilu schválil. "Kdo povede GIBS, budeme řešit v následujících dnech," sdělil bez dalších podrobností premiér. Nejčastěji se v bezpečnostním prostředí jako o možném Murínově nástupci mluví o jeho náměstkovi pro speciální služby Milanu Špačkovi. Babiš jméno nechtěl komentovat.

Ředitele GIBS jmenuje a odvolává podle zákona premiér na návrh vlády a po projednání v bezpečnostním výboru sněmovny.

Zatím jste si přečetli 60 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.