Zdá se, že je to pouhých 157 tisíc korun. Ale je to hlavně první případ, kdy nějaký majitel domu dostane od státu plné odškodné kvůli regulaci nájemného z počátku tisíciletí. Obvodní soud pro Prahu 1 přiznal dvojici spolumajitelů bytu na pražských Vinohradech − Tomáši Glatzovi a Vladimíru Stuchlému − rozdíl mezi vybraným a tehdy tržním nájemným za to, že museli prostřednictvím regulovaného nájemného dotovat nájemníka.

Stát i české soudy se hrazení ušlého nájemného více než deset let vzpíraly. Až musel loni v únoru zasáhnout Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku, který řekl, že tato praxe je nespravedlivá. A v několika konkrétních případech přikázal, aby stát majitelům zaplatil za státní regulaci nájemného mezi lety 2002 a 2006 náhradu, která je rozdílem mezi regulovaným a tržním nájemným.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.