Po dvaceti osmi letech se nezadržitelně sunou k moci komunisté. Obě aktuální varianty druhé vlády Andreje Babiše počítají se závislostí na hlasech následovníků Klementa Gottwalda a Gustáva Husáka. Ať vyhraje varianta ANO + ČSSD s podporou KSČM, nebo varianta menšinové vlády ANO s podporou SPD a KSČM, soudruzi si budou moci zapsat do kalendáře vedle Vítězného února 1948 i Vítězný duben 2018. Jde jen o to, jak moc na to Česko tentokrát doplatí.

Cesta komunistů k moci má jeden zajímavý aspekt: je až neuvěřitelně hladká. Zatímco možnost spolupráce s nahnědlou partají Tomia Okamury vyvolává vášnivý odpor i v hnutí Andreje Babiše, na holport s komunisty se celá politická scéna dívá když ne rovnou smířlivě, tak určitě rezignovaně. V Česku zkrátka není extrém jako extrém. Čím to, že s rudými ano, když s nahnědlými ne? Teoreticky vzato jde o novou aplikaci starého a zřejmě nevykořenitelného omylu, že komunismus je nějakým způsobem lepší než fašismus. Není. Obě ideologie jsou bytostně antidemokratické, i když se jejich aktuální verze snaží markýrovat opak. Obě se proto právem vejdou do dikce trestního zákona (paragraf podpora a propagace hnutí směřujících k potlačení práv a svobod člověka). I pokud jde o počty obětí, vycházejí oba politické směry zhruba nastejno. A když se od fašismu odečte německý nacismus (což je pro aktuální účely docela namístě, protože takový Tomio Okamura jistě není nacista), je počet obětí komunismu dokonce násobně vyšší.

Přesto jsou komunisté u nás chápáni jako ti "hodnější" extremisté. Viděno zvnějšku je to hodně podivné.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Obě varianty budoucí vlády směřují k tomu, že komunisté si budou vedle Vítězného února 1948 připomínat i Vítězný duben 2018. Jejich cesta k moci po 28 letech je až neuvěřitelně hladká.
  • Tolerance ke komunismu a ke všemu, co s ním bylo spojené, je v jádru projevem benevolence společnosti k sobě samé; projevem kolektivní neochoty dívat se do zrcadla.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru