V době, kdy působil jako analytik v bance Goldman Sachs, vydal v roce 1999 Emanuel Derman studii o režimech pohybů cen akcií, takzvané volatility. Někdy se hýbají akcie málo, někdy hodně.

Co je však podle amerického ekonoma jihoafrického původu důležité, jsou přechody z jednoho režimu do druhého. Z období klidu do období neklidu. A naopak. Při čtení této ekonomické studie jsem s nadsázkou říkal, že s cenovou volatilitou je to podobné jako v případě přechodu mezi politickými režimy. Co včera ještě fungovalo, dnes fungovat nemusí.

Loni akcie pozvolna rostly a denní pohyby byly malé. Letos od února už je to houpačka. Měřeno indexem pohybů cen VIX byla loni nejnižší volatilita v historii, na úrovni méně než deset bodů. Současná hodnota indexu je proti loňsku dvojnásobná.

Zatím jste si přečetli 50 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru