V prostorné dílně se jednatřicetiletý Abdel Karim sklání nad jízdním kolem, pevně zachyceným dvěma lany, která jsou připevněna ke stropu. Mladý muž montuje jednotlivé části, občas bicykl podle potřeby vytáhne nahoru nebo dolů. Vedle něj dokončuje montáž jízdních kol ještě několik dalších lidi.

Karim, který pochází ze syrského města Homs, přišel do Rakouska před čtyřmi lety. "Ze Sýrie jsem utekl před válkou společně s manželkou, která tehdy byla těhotná, a naším prvním dítětem," říká. Z Turecka se přes Balkán dostali až do Vídně, odtud do Salcburku, a nakonec do městečka Dornbirn na západě Rakouska.

"Pro mě bylo nejtěžší naučit se německy. Teď je to už lepší. Děti chodí do školky, já mám práci," vypráví a ukazuje na ještě nedokončené jízdní kolo.

Abdel Karim už rok a půl pracuje pro rakouskou společnost Simplon, která vyrábí jízdní kola na míru. Měsíčně si vydělá dva tisíce eur, tedy v přepočtu přes 51 tisíc korun. Pro srovnání, minimální mzda v Rakousku je 1500 eur měsíčně.

Firma Simplon má zhruba 80 zaměstnanců, z toho šest jsou uprchlíci − pět ze Sýrie a jeden z Palestiny.

"Největším problémem u nich byla neznalost jazyka. Bez toho se nemohou bavit s kolegy, nemůžeme jim ani vysvětlit, jak se co dělá a podobně," vysvětluje Andy Clausel, manažer ze Simplonu, jenž má dílny na starosti. Po zaměstnancích-běžencích požaduje, aby pravidelně chodili na kurzy němčiny a znalost jazyka si neustále zlepšovali.

"Také jsme jim dali obrázky jízdních kol, kde je přesně popsané, jak se jednotlivé části v němčině nazývají. Bez němčiny nemůže být řeč o žádné integraci do společnosti. Neučí se ale jazyk jen kvůli práci, dělají to i pro sebe," upozorňuje Clausel. Dodává, že mezi uprchlíky, které firma zaměstnává, je třeba i právník nebo elektrikář.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.