Politologické slovníky budou zřejmě brzy obsahovat pojem "Babišovo kyvadlo". Bude to terminus technicus pro politiku, již charakterizují názorové výchylky absolutního rozsahu.

Aktuální příklad: Premiér v sobotu podpořil vojenský zásah USA, Velké Británie a Francie v Sýrii jako "nevyhnutelný". V neděli naopak pravil, že útok "nic neřeší". Perioda výkyvu Babišova kyvadla: 24 hodin. Výchylka: 180 stupňů. No a protože se kyvadlo po dosažení maximální úvrati vrací zpět ke středu, v pondělí jsme se dozvěděli, že "útok měl odstrašit od používání chemických zbraní". Fantastické.

Dá se tušit, čím bylo tentokrát "Babišovo kyvadlo" uvedeno do chodu. Babiš chce sestavit vládu s důvěrou a k tomu potřebuje spolupráci prezidenta. A Miloš Zeman, který už vcelku nepokrytě hájí zájmy Ruska, Babišovi dost možná vysvětlil, že když bude podporovat spojenecký útok na Bašára Asada, který je vazalem Vladimira Putina, nemusí ho premiérem vůbec jmenovat. Zároveň jsou pro podporu obou zvažovaných vládních variant klíčoví komunisté, kteří vzhlížejí k Putinovi ještě nábožněji než Zeman.

Nikdo nemohl čekat, že by Filip a spol. přešli prozápadní postoj vlády mlčením. Ne, tak laciní zase nejsou. Prozápadní vláda s podporou komunistů je oxymóron. A tak se Babiš v zájmu sestavení vlády kývá mezi Západem a Ruskem.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Na výrocích kolem útoku spojenců v Sýrii můžeme demonstrovat nový termín "Babišovo kyvadlo".
  • Je to terminus technicus pro politiku, již charakterizují názorové výchylky absolutního rozsahu.
  • Zahraniční politika je pro Babiše jen pokračování politiky domácí jinými prostředky. Na ose západ-východ tak může nabývat jakýchkoli hodnot.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru