Hodnota nemovitostí rychle stoupá a kupovat byty za účelem pronájmu už se nevyplatí tak jako dříve. Alternativou pro ty, kteří chtějí investovat "do cihly", ale velká města jsou pro ně moc drahá, je pořízení bytu v univerzitním krajském městě. Ceny na tamním realitním trhu nejsou tak vysoké jako ve větších aglomeracích a významnou část poptávky vytvářejí studenti, kteří se nevešli na koleje nebo preferují "privát".

Vedle Brna, které se cenami nemovitostí blíží spíše Praze, se z pohledu počtu posluchačů vysoké školy na obyvatele jeví jako nejvíce "studentská" města Olomouc, Zlín, České Budějovice či Ústí nad Labem. Právě tato menší města mohu být pro nákup bytu atraktivní. Podle údajů ze serveru RealityMix by se roční výnos z investice do bytu ve všech těchto městech měl pohybovat lehce nad pěti procenty.

Na půli cesty mezi fakultou a centrem

Coby náhrada za koleje jsou však vhodné jen některé adresy. "Studentské byty se typicky nacházejí v blízkosti univerzit nebo v centru města. Byty na periferii nejsou studenty moc žádané, ztrácí čas dojížděním," popisuje Ondřej Dufek ze společnosti Flatio, která se soustřeďuje na zprostředkování střednědobých pronájmů.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Ceny nemovitostí zejména v hlavním městě v posledních letech rychle rostly, a "investice do cihly" se tak vyplatí stále méně.
  • Alternativou pro ty, kteří chtějí investovat do realit, je nákup bytu v univerzitním městě a jeho pronájem studentům.
  • Byty v Olomouci, Zlíně či Ústí nad Labem nabízejí roční hrubý výnos přes pět procent.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.