Hodnota nemovitostí rychle stoupá a kupovat byty za účelem pronájmu už se nevyplatí tak jako dříve. Alternativou pro ty, kteří chtějí investovat "do cihly", ale velká města jsou pro ně moc drahá, je pořízení bytu v univerzitním krajském městě. Ceny na tamním realitním trhu nejsou tak vysoké jako ve větších aglomeracích a významnou část poptávky vytvářejí studenti, kteří se nevešli na koleje nebo preferují "privát".

Vedle Brna, které se cenami nemovitostí blíží spíše Praze, se z pohledu počtu posluchačů vysoké školy na obyvatele jeví jako nejvíce "studentská" města Olomouc, Zlín, České Budějovice či Ústí nad Labem. Právě tato menší města mohu být pro nákup bytu atraktivní. Podle údajů ze serveru RealityMix by se roční výnos z investice do bytu ve všech těchto městech měl pohybovat lehce nad pěti procenty.

Na půli cesty mezi fakultou a centrem

Coby náhrada za koleje jsou však vhodné jen některé adresy. "Studentské byty se typicky nacházejí v blízkosti univerzit nebo v centru města. Byty na periferii nejsou studenty moc žádané, ztrácí čas dojížděním," popisuje Ondřej Dufek ze společnosti Flatio, která se soustřeďuje na zprostředkování střednědobých pronájmů.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru