Počátkem dubna úřady Spojených států publikovaly nový sankční seznam 24 ruských byznysmenů a úředníků. Asi největším překvapením je, že se na něm objevili dva velcí ruští oligarchové, Oleg Děripaska a Viktor Vekselberg. Podle logiky Washingtonu by to mělo dát jasný signál bohatým Rusům, že v jejich zájmu je změna konfrontačního kurzu Kremlu, jinak na tom budou výrazně tratit. To je ovšem zásadní nepochopení fungování současného ruského režimu. Oligarchové totiž hrají výrazně jinou roli než bohatí lidé ve Spojených státech a jejich možnosti ovlivňovat politiku jsou prakticky nulové.

Termín oligarchové se v ruských podmínkách objevil kolem roku 1996, když se skupina nejbohatších Rusů spojila, aby zajistila znovuzvolení prezidenta Borise Jelcina. Jeho popularita se na podzim roku 1995 pohybovala kolem čtyř procent a vítězství komunistického protikandidáta Gennadije Zjuganova vypadalo jako téměř jisté. Masivní kampaň spolu s podporou prakticky všech médií ovšem dokázala nemožné a Boris Jelcin zvítězil se ziskem 53 procent odevzdaných hlasů. Tyto volby byly klíčové pro formování budoucího ruského politického režimu. Oligarchové si vyzkoušeli, že díky svým penězům a médiím mohou výrazně ovlivňovat politiku.

Zatím jste si přečetli 10 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.