Naprosto jednoznačné je, že éra státní podpory pro montovny už skončila, nechal se slyšet v září roku 2006 nastupující ministr průmyslu a obchodu Topolánkovy vlády Martin Říman. Pobídky by podle něho mohly získat firmy přinášející vyspělou výrobu či výzkum. O dvanáct let a sedm ministrů později tvrdí nová šéfka agentury pro investice CzechInvest Silvana Jirotková v podstatě to samé: Česko musí lákat investice s vyšší přidanou hodnotou, výsledkem má být země plná podniků s nejmodernějšími technologiemi. A podle toho ministerstvo průmyslu chystá změnu investičních pobídek.

Ne že by předchozí vlády na tento cíl úplně rezignovaly. Připomeňme třeba novelu z roku 2012, kdy se podpora začala vztahovat i na investice do technologických center a center strategických služeb, jejímž záměrem bylo nalákat hi-tech. Výsledek je poněkud rozpačitý. Počet technologických center vůči počtu obyvatel je jedním z nejvyšších na světě, jejich obsazenost je v řadě případů mizerná (tedy vycházíme-li z faktu, že řezník či finanční poradci do hi-tech centra vskutku nepatří) a další krachují úplně. Ve skutečnosti je "nejlepší" a největší, co se týká velikosti investice a počtu zaměstnaných lidí, a tudíž i politiky nejvíce propagovanou investicí posledních let Nexen, což je výrobce pneumatik. Tedy žádná technologicky převratná výroba, případně start-up s potenciálem Googlu či Amazonu.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru