Martin Jirmann, CEO, Abra Software:

V současné době využíváme IoT pro měření teploty a vlhkosti při výrobě, měříme koncentraci CO2 v kancelářích, sledujeme obsazenost zasedacích místností a měříme také parametry serverů, jejichž správu zajišťujeme pro naše zákazníky. Pro ukázku možností IoT ve spojení s ERP systémem Abra Gen jsme také v minulém roce realizovali projekt Abra Car. Vyrobili jsme vlastní elektromobil, který jsme osadili různými IoT čidly (např. měříme obsazenost sedaček, kapacitu baterie, rychlost či polohu auta) a data ukládáme do Abra Gen. Ukázkovou úlohou je např. měření doby obsazenosti auta s následným automatickým vystavením faktury, což je klasická úloha pro car sharing. Pravda nicméně je, že naši zákazníci si ještě neumí představit obrovské možnosti, které jim svět IoT ve spojení s ERP systémem může přinést.

Václav Duda, IoT consultant, Actum:

V současnosti se zaměřujeme na oblast výroby a maloobchodu. Zákazníky v maloobchodu zajímá zejména zvýšení efektivity pracovní síly, například při doplňování zboží. Očekávané úspory se zde pohybují v jednotkách procent, ale to při nákladech na pracovní sílu jsou ohromné částky. Pro získání dat používáme technologie UWB, BLE a další.

U zákazníků z výrobní sféry řešíme zejména sběr a vyhodnocení dat z jednotlivých strojů a výrobní linky. Data ukládáme do cloudu, kde používáme machine learning a statistické nástroje pro zpracování a vyhodnocení. U starších strojů je často komplikované dostat kompletní produkční real time data, proto s nimi často podniky nepracují. Primárním úkolem je zvýšení efektivity výroby, redukce prostojů a předcházení výpadkům. V ideálních případech můžeme mluvit o úsporách až 10procentní kapacity.

Milan Zíka, viceprezident pro technologie, Vodafone:

Vodafone na konci loňského roku dokončil celonárodní pokrytí sítí NB-IoT (Narrow Band Internet of Things), která by měla umožnit masivní rozvoj projektů v oblasti IoT. V loňském roce Vodafone zahájil pilotní testování technologie NB-IoT a zúčastnily se jej především firmy, které již využívají globální datovou SIM Vodafonu. Mezi nimi například společnosti Jablotron, Landis+Gyr, Spaceti, Fiedler a Ústav telekomunikací VUT Brno.

Letos v březnu již představily Vodafone a Veolia Energie ČR první komerční projekt v síti NB-IoT v České republice. Na tisíc inteligentních měřicích přístrojů tepla bude instalováno a připojeno do NB-IoT sítě zpočátku v Praze a Ostravě a bude kontrolovat spolehlivost a bezpečnost dodávky tepla zákazníkům žijícím v těchto lokalitách.

Vladimír Karpecki, senior konzultant, Minerva ČR:

Jako příklad můžeme uvést on-line sběr dat z vozidel s využitím mobilní sítě pro ASW Plantour pro plánování dopravy (konkrétně modul TrackManager). Na každém vozidle je instalována mobilní jednotka, která odesílá data o aktuální pozici a provozních údajích a umožňuje on-line sledování vozidla na trase, identifikace zastávek u zákazníka, otevírání dveří/vykládku, sledování teploty v nástavbě, sledování provozních ukazatelů VOZ přes FMS sběrnici a vyhodnocení plánované trasy v porovnání se skutečností.

Z posledních projektů můžeme uvést sběr dat z výrobních technologií pro vyhodnocení OEE v rozšiřujícím MES modulu QAD ERP. Data jsou automaticky získávána ze strojů třemi různými způsoby - prostřednictvím OPC Serveru (roboty ABB), externích PLC/IO jednotek (lisy Schuler) a prostřednictvím specializovaného systému pro sběr dat HNC monitoring (z obráběcích center Trimill).