Lidi nic nepotěší tak, jako když někdo sáhne na peníze politikům. Zvlášť když mají k dispozici výhody, které jsou skutečně až skandální. Dobře to vědí populisté a útoky na různé výsady a prebendy poslanců nebo ministrů jsou jednou z jejich hlavních zbraní. Je chybou klasických demokratických stran, že k podobným útokům vůbec zavdaly příčinu a nedokázaly s tímto problémem něco udělat samy.

Podívejme se do Itálie − Hnutí pěti hvězd, které vyhrálo nedávné volby a teď chce sestavit vládu, má v plánu výrazně omezit důchody bývalých členů parlamentu. Ty jsou někdy skutečně do nebe volající. Luca Boneschi byl poslancem jen jediný den, v roce 1982. Přesto ale až do své smrti v roce 2016 pobíral měsíční důchod ve výši tří tisíc eur, což je 76 tisíc korun.

Tučný důchod od italského státu bere i bývalá pornohvězda Cicciolina, která kdysi taky seděla v poslanecké lavici.

Zatím jste si přečetli 50 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.